Program

The conference program will include a combination of plenary and concurrent sessions.

Our vision is to create a collaborative, inclusive and engaging platform to share knowledge, inform the national agenda, and recognise and celebrate the outstanding contribution women from diverse backgrounds make to our society.

Please visit this page regularly for updates before the conference.

Thursday 3 November 2016

Room Governor's Ballroom Macquarie Room Philip Room Hunter Room Samuel / Marsden Room
0730-0900 Registration  
0900-1030 Welcome to Country Opening remarks: Hina Durrani, Federation of Ethnic Communities’ Councils of Australia (FECCA) & Violet Roumeliotis, Settlement Services International (SSI)
Senator the Hon. Zed Seselja, Assistant Minister for Social Services and Multicultural Affairs
The Hon. Tanya Plibersek MP, Deputy Leader of the Opposition and Shadow Minister for Women
Renata Kaldor AO, Andrew and Renata Kaldor Centre for International Refugee Law
Exhibition and Catering
1030-1100 Morning Break
  Changing Expectations
1100-1230   Economic Security, Employment, Education and Enterprise Facilitator: Gail Ker OAM, Access Community Services Ltd
Dai Le, DAWN
Pino Migliorino, DiverseWerks
Cecilia Anthony, DiverseWerks
Dr Erika Gonzalez, The Australian Institute of Interpreters and Translators Inc. (AUSIT)
Dr Tangikina Steen, National Ethnic & Multicultural Broadcasters' Council (NEMBC)
Race, Identity & Belonging Facilitator: Nareen Young, PriceWaterhouse Coopers
Dr Mehreen Faruqi, Greens NSW MP
Dr Jennifer Cheng, Western Sydney University
Jenny Jesson, Liverpool Migrant Resource Centre
Anjali Roberts, Bankstown Youth Development Service (BYDS)
Zeina Menhem, Sir Joseph Banks High School
Helen Vatsikopoulos, University of Technology Sydney
Health, Wellbeing & Safety Facilitator: Eugenia Grammatikakis, Federation of Ethnic Communities' Councils of Australia (FECCA)
Michal Morris, Melbourne Primary Health Network
Wendy Lobwein, AMES Australia
Donatella Cifali, Sydney Local Health District
Erin Gillen, Federation of Ethnic Communities' Councils of Australia (FECCA)
Laura Vidal, The Salvation Army
1230-1400 Lunch
1245-1400 Lunch session: Social Enterprise and Practice Fair (Macquarie Room)
Facilitator: Esta Paschalidis-Chilas, Settlement Services International (SSI)
Tianna Dencher, ACCESS Community Services Ltd
Mary Mabil, ACCESS Community Services Ltd
Heidi Zajac, Cooking Circles
Maria Tsopanis, AMES Australia
Melinda Hall, AMES Australia
Michelle Aneli, Community Migrant Resource Centre
Dr Sonja Hood, Community Hubs Australia
Tracy Tierney, Service for the Treatment and Rehabilitation of Torture and Trauma Survivors (STARTTS)
Judith Roberts, Northern Settlement Services
  Reframing the Narrative
1400-1530   Living well, Ageing Well Facilitator: Mary Patetsos, Federation of Ethnic Communities' Councils of Australia (FECCA)
Dr Judy Tang, Australian GLBTIQ Multicultural Council
Julia Symons, Netball Australia
HeeYoung Lim, Multicultural Communities Council of SA
Estela Gimenez, Illawara Shoalhaven Local Health District (ISLHD)
Sonia Di Mezza, ACT Disability, Aged and Carer Advocacy Service (ADACAS)
Intersectionality of Gender, Culture & Sexuality Facilitator: Katrina Grech, Settlement Services International (SSI)
Dr Gávriel Ansara, Ansara Psychotherapy
Professor Lucy Taksa, Macquarie University
Associate Professor Ellie Vasta, Macquarie University
Tina Posunkina, Refugee Advice & Casework Service
Catherine Robinson, Australian Red Cross
Embracing Diversity in Disability Facilitator: Ace Boncato, Multicultural Disability Advocacy Service
Professor Mary Crock, University of Sydney
Christina Pascoe, ACT Disability, Aged and Carer Advocacy Service (ADACAS)
Mira Mitrovic, Community Migrant Resource Centre
Georgia Zogalis, Settlement Services International
1530-1600 Afternoon Break
1600-1700 Moderated Debate: There is a Glass Ceiling for Multicultural Women in Australia (Governor's Ballroom)
Facilitator: Jeannette Francis, The Feed SBS
Monica Barone, City of Sydney Council
Jennifer Wong, Comedian and ABC presenter
Manal Younus, ActNow Theatre
Mehal Krayem, Sajjeling
Juliana Nkrumah, African Women Australia Inc
Maha Abdo, Muslim Women Association
1700-1715 The Hon. Gladys Berejiklian MP, NSW Treasurer
  Close

Friday 4 November 2016

Room Governor's Ballroom Macquarie Room Philip Room Hunter Room Samuel / Marsden Room
0730-0830
SBS
A Conversation in Gender Equality (Governor's Ballroom)
Kate Jenkins, Australia’s Sex Discrimination Commissioner
Attendance is by registration. Places are limited. To book your place, please contact the Conference Secretariat.
0730-0830 Pre-conference Workshop (Board Room)
Amanda Tattersall, Founder, Sydney Alliance. Co-founder, GetUp http://GetUp.org.au. Author, Power in Coalition.
To book your place, please contact the Conference Secretariat.
0730-0900 Registration  
0900-1030 Speaking the Truth: An Intercultural and Intersectional Dialogue on Recognition, Reconciliation, Responsibility and Collaboration Facilitator: Maria Dimopoulos, Myriad International Consulting Services
Dr Jackie Huggins AM, National Congress of Australia's First Peoples
Nova Peris OAM, Former Senator and first Indigenous woman elected to federal parliament
Antoinette Braybrook, Aboriginal Family Violence Prevention & Legal Service Victoria (FVPLS Victoria)
Zione Walker-Nthenda, Incubate Foundation
Tasneem Chopra, Author & Activist
Uieta Kaufusi, 1800RESPECT
Exhibition and Catering
1030-1100 Morning Break
  Driving Cultural Change
1100-1230   Creativity and Capacity: Arts and Expression Facilitator: Carolina Triana, Settlement Services International (SSI)
Magdalena Moreno Mujica, International Federation of Arts Councils and Culture Agencies
Mojgan Habibi, University of Newcastle
Mariam Hii, Advance Diversity Services
Qanita Ahmed, Advance Diversity Services
Aurelia Rahman, Community Migrant Resource Centre
Future Leaders Facilitator: Najeeba Wazefadost, Hazara Women of Australia, Settlement Services International (SSI)
Prudence Melom, E-raced
Jackie Leewai, SBS
Nadine Liddy, Multicultural Youth Advocacy Network
Alexandra Long, Multicultural Youth Advocacy Network NSW
Maha Sukkar, Victoria Police
Carmen Garcia, Community Corporate
Impact through Culturally Competent Practice & Service Provision Facilitator: Tina Karanastasis, Federation of Ethnic Communities' Councils of Australia (FECCA)
Maya Avdibegovic, InTouch - Multicultural Centre Against Family Violence
Nadia Dghaich, Multicultural Health Service Illawarra Shoalhaven Local Health District (ISLHD)
Carla Wilshire, Judicial Council on Cultural Diversity
Gulnara Abbasova, The Royal Australian and New Zealand College of Obstetricians and Gynaecologists (RANZCOG)
Mavice Hove, Queensland Program of Assistance to Survivors of Torture and Trauma Inc.
1230-1400 Lunch
1245-1400 Lunch session: Interpreting Research (Governor's Ballroom)
Facilitator: Kathy Karatastas, Settlement Services International (SSI)
Angela Julian-Armitage, Migration Institute of Australia
Dr Olayide Ogunsiji, Western Sydney University
Dr Rebecca Jenkinson, Australian Institute of Family Studies
  Reframing the Narrative
1400-1515 Q&A: Gender, Equality and Culture Facilitator: Jenny Brockie, SBS
Captain Mona Shindy, Royal Australian Navy
Kate Jenkins, Sex Discrimination Commissioner
Dr Sev Ozdowski AM, Australian Multicultural Council
1515-1600 Closing remarks: Violet Roumeliotis, Settlement Services International (SSI) & Hina Durrani, Federation of Ethnic Communities’ Councils of Australia (FECCA)
Presentation by Young Refugee Women’s Scholarship Program winners:
- Aimerance Ndayisaba Uwase
- Beatrice Nyandamira
- Kagi Yousif

 

Register Online
A Conversation in Gender Equality
View the program

Key Dates

Abstract submission deadline5 August 2016
Notification of acceptance of abstractFrom 17 August 2016
Early bird /Presenter registration closes12 September 2016
Accommodation and registration cancellation deadline15 September 2016
Conference dates3-4 November 2016